در نشست خبری مجازی عنوان شد

کنفرانس بین المللی «رهیافت معنویت خداسو در مواجهه با کرونا» برگزار می شود

۱۶ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۳ کد : ۳۷۳۲۳ اخبار
دبیر علمی کنفرانس بین المللی مجازی «رهیافت معنویت خداسو در مواجهه با کرونا» به تشریح بخش های این کنفرانس پرداخت.
کنفرانس بین المللی «رهیافت معنویت خداسو در مواجهه با کرونا» برگزار می شود

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مسعود آذربایجانی امروز در نشست خبری مجازی این کنفرانس، گفت: کنفرانس بین المللی مجازی با عنوان «رهیافت معنویت خداسو در مواجهه با کرونا» با دو محور خاص برگزار می شود. نخستین موضوع، مساله کرونا است که امروزه بشر را با خود مواجه کرده است. اندیشمندان و نخبگان و طبقه نخبگانی جامعه نیز باید به صورت جدی تری وارد این موضوع شوند.
وی افزود: این کنفرانس بستری فراهم می کند که طبقات نخبگانی ما که علاقه مند به این مباحث هستند بنا بر مسئولیت های اجتماعی خود وارد این میدان شوند، این ظرفیت را به فعلیت درآورند و با تحقیق و پژوهش و فعالیت های میدانی نتیجه آن را عرضه کنند.

استاد گروه روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بیان کرد: رهیافت های مختلفی نسبت به کرونا وجود داشته است که مسایل پزشکی و دارویی از مهمترین آنها بوده است ولی با توجه به اینکه به سمت گذار از کرونا حرکت می کنیم، ممکن است شرایط پس از کرونا را نیز درک کنیم باید به آنها توجه کنیم. پیامدهای روانشناختی و اعتقادی و کلامی و جامعه شناختی از جمله این پیامدها است.
دبیر علمی کنفرانس اظهارکرد: در این کنفرانس سه پنل تخصصی از جمله روانشناختی را فعال کردیم. سلامت معنوی و سبک های مقابله ای، مداخلات معنوی ناشی از بحران کرونا، سوگ ابراز نشده از کرونا و... از جمله این مباحث است. پنل دیگر این همایش، پنل فلسفه و کلام است که با توجه به شبهاتی که برای مردم ایجاد شده است می توانیم این بحث را دنبال کنیم. رهیافت های فلسفه اسلامی در حوزه کرونا، سنجش مواجهه های الهیاتی معاصر با مساله شر بر اساس حکمت اسلامی و پاسخ های الهیاتی متناسب با نیازهای برآمده از کرونا از جمله این مباحث است.
آذربایجانی یادآورشد: پنل سوم که پنل علوم اجتماعی است به بررسی میان فرهنگی زیست فرهنگی در مواجهه با کرونا، تبیین های اجتماعی مواجهه معنوی با کرونا، آسیب های اجتماعی ناشی از کرونا و راه های معنوی رفع آنها، تحلیل آسیب های معنویت برآمده از کرونا بر اساس نظریات جامعه شناسی، تببین مباحث سرمایه فرهنگی و دینی و معنوی و... می پردازد.
وی افزود: مهمترین محور این کنفرانس، «معنویت خداسو» است که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت های ادیان الهی برای مواجهه با کرونا استفاده کنیم. این کنفرانس بین المللی مجازی 29 و 30 اردیبهشت ماه 1400 به شکل همزمان در قم و تهران با محوریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مراکز علمی دیگر برگزار می شود.
استاد گروه روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بیان کرد: مهلت ارسال چکیده مقالات تا 30 بهمن است و علاقه مندان می توانند تا 30 فروردین ماه 1400 مقالات خود را از طریق ثبت نام در سایت اختصاصی  این کنفرانس به آدرس http://manaviat.rihu.ac.ir/fa به دبیرخانه کنفرانس ارسال کنند.


لینک دانلود فایل

نظر شما :